ŚWIATOWE NOWOŚCI W ORTOPEDII

Doktor Klaudiusz Kosowski, na stałe związany ze szpitalem i przychodnią MedPolonia, jako jedyny ortopeda z Poznania wziął udział w Szanghaju w międzynarodowej konferencji ISAKOS, poświęconej najnowszym osiągnięciom w dziedzinie artroskopii, chirurgii kolanowej i medycyny sportowej.

ISAKOS to międzynarodowa konferencja o światowej renomie. W trakcie pięciu dni jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najbardziej zaawansowanymi technikami chirurgicznymi oraz zaangażować się w dyskusję na temat bieżących zagadnień w zakresie praktyki ortopedycznej (https://www.isakos.com/2017Congress). Konferencja ta była poświęcona omówieniu najnowszych osiągnięć w dziedzinie artroskopii stawu biodrowego, chirurgii kolana i medycyny sportowej.

- Uczestniczyłem głównie w sesjach dotyczących zagadnienia rekonstrukcji więzadła krzyżowego i problemów chrząstki stawowej. Szczególnie interesujące okazały się zagadnienia poświęcone tendinopatii, czyli grupie schorzeń związanych ze stanami zapalnymi ścięgna Achillesa oraz innych ścięgien. Tendinopatia ścięgna Achillesa jest jednym z najczęstszych problemów w obrębie aparatu ruchu, jakich doświadcza osoba uprawiająca bieganie, gdyż nadmierna eksploatacja i często powtarzające się obciążenie przeciąża ścięgno – mówi doktor Kosowski. Skuteczne leczenie tendinopatii, szczególnie w jej fazie zwyrodnieniowej (kiedy pacjent nie odczuwa bólu, ale dochodzi do częstych zerwań ścięgien), to nowość w medycynie. Aktualnie tylko jedna firma na świecie zajmuje się techniką polegającą na połączeniu przeszczepu tenocytów (namnożonych komórek ścięgna) i przeszczepieniu ich w obrębie chorego ścięgna wspomaganych czynnikami wzrostu. – Mam nadzieję, że terapia będzie dostępna również w Europie, a MedPolonia będzie pierwszą placówką, która ją wdroży – podkreśla dr Kosowski. Hodowla tenocytów i wspomaganie ich działania czynnikami wzrostu to przyszłość w leczeniu tego typu schorzeń.

Kolejną interesującą nowością w medycynie, prezentowaną na kongresie w Szanghaju, są ksenografty, czyli przeszczepy odzwierzęce, np. ze ścięgna świni. Metoda ta była testowana w ramach badań klinicznych w szpitalu MedPolonia i będzie wkrótce dostępna do szerszego stosowania.  Wykorzystywana jest między innymi przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, czyli przeszczepu do rekonstrukcji więzadła. Równie ciekawym tematem poruszanym na konferencji były wiscoprotezy (http://www.noltrex.pl/) – od niedawna również dostępne w MedPolonii. Protezy stosowane są u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegowi, jako alternatywa do operacji stawu kolanowego. Żel noltrex zostaje wstrzyknięty i działa jako wiscoproteza przez dwa lata. Nie wyleczy to stawu, ale znacząco poprawi komfort życia, gdyż pozwala kontrolować ból. Ten jest dużo mniejszy, zredukowany do minimum. To znakomite rozwiązanie zarówno dla biegaczy, gdyż ogranicza tarcie pomaga zachować integralność chrząstki, jak i dla seniorów, gdyż przynosi ulgę w ciągłym podrażnieniu stawów, a także znakomicie służy procesowi resorpcji.

Lek. med. Klaudiusz Kosowski, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii, mający bogate doświadczenie, zdobyte między innymi podczas wieloletniej praktyki w Wielkiej Brytanii.

Więcej o doktorze: http://bit.ly/2tVA0cV

Kosowski.jpg

 

 

Powrót do wszystkich wpisów