ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP

Zbliża się wrzesień, koniec wakacji. Dla wielu czas powrotu za biurko – czy to w szkole czy w pracy. Długotrwałe siedzenie daje się we znaki naszym kręgosłupom, a gdy dochodzi do tego stres – napięcia i związane z nimi dolegliwości są kwestią czasu, jeśli nie będziemy im przeciwdziałać. Gdy po dniu spędzonym za biurkiem dopada nas ból głowy, zanim zaczniemy „leczyć się” tabletką przeciwbólową warto wziąć pod uwagę, że przyczyną mogą być napięcia mięśni szyi i barków. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim zadbajmy o właściwą postawę. Wysokość krzesła i nachylenie monitora powinny sprzyjać trzymaniu głowy prosto. Nie wysuwajmy ramion do przodu, nie zaokrąglajmy pleców. Pracując w niewłaściwej pozycji, z długotrwale wysuniętą w przód i pochyloną głową przeciążamy kręgosłup, a także przyzwyczajamy tkanki przedniej strony ciała do skróconej pozycji. Nasze mięśnie tylne muszą bardziej się napinać, aby utrzymać ciało wbrew grawitacji i skróconym mięśniom przednim. W nadmiernie obciążonych mięśniach mogą powstawać  tzw. punkty spustowe, z których ból promieniuje w inne miejsca. Jak można sobie pomóc? Najlepszym sposobem jest aktywność ruchowa. I to nie tylko raz czy dwa razy w tygodniu po pracy, ale również w trakcie. Jak to zrobić?
- Wykorzystuj każdą przerwę aby wstać i pochodzić, wygnij się w tył; nie siedź, kiedy nie musisz;
- co kilkanaście minut skręć głowę maksymalnie w jedną i drugą stronę, w końcowym zakresie zatrzymaj na kilka sekund; przeciągnij się;
- chwyć jedną ręką za boczną krawędź krzesła od spodu (łokieć wyprostowany, bark obniżony) i przechyl głowę w stronę przeciwną (uchem do ramienia), utrzymaj chwilę w rozciągnięciu;
- gdy dopada Cię stres, skup się na chwilę na oddechu, weź głęboki wdech nosem aby wypiął się brzuch i długo wypuszczaj powietrze ustami, powtórz kilka razy.

Dolegliwości związane z siedzącym trybem życia to częste przyczyny wizyt pacjentów w naszym oddziale rehabilitacji. Rozluźniamy napięcia, niwelujemy punkty spustowe i przywracamy właściwą ruchomość. Pokazujemy także, jakie ćwiczenia wykonywać w formie autoterapii, aby dolegliwości nie powracały. Zapraszamy!

 

Jonasz Ryl, fizjoterapeuta

Powrót do wszystkich wpisów