Oferta Przychodni Obornicka 262

Holter


Holter EKG

ekg.jpg

Badanie pracy serca metodą Holtera pozwala rejestrować pracę serca przez całą dobę, dzięki czemu można wykryć zaburzenia, których nie pokaże ani elektrokardiogram, ani echo serca.

To całkowicie bezpieczna metoda, dzięki której możliwe jest wykrycie arytmii serca. Do klatki piersiowej pacjenta przyczepianych jest kilkanaście elektrod połączonych ze specjalnym aparatem, który montuje się na pasku. Urządzenie zapisuję pracę serca przez 24 godziny na dobę. Jedną z największych zalet EKG holtera jest to, że umożliwia on ocenę czynności serca także podczas snu. To podczas snu często ujawnia się arytmia związana z niedotlenieniem mięśnia serca.

Istotą badania jest zapis EKG na nośniku pamięci. Po jego zdjęciu lekarz interpretuje zarejestrowany wykres na monitorze. Pozwala to na rejestrację pracy serca podczas codziennej aktywności chorego.

Wskazania do wykonania badania Holtera EKG:

  • nawracające kołatania serca nieznanego pochodzenia
  • stany omdleniowe, przedomdleniowych, okresowe zawroty głowy nieznanego pochodzenia
  • bóle w klatce, braku tchu, duszności, zwiększona męczliwości nieznanego pochodzenia
  • objawy neurologiczne, gdy podejrzewa się przyczynę kardiologiczną (migotanie/trzepotanie przedsionków)

Holter ciśnieniowy

Jest bardzo popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Z racji tego, że holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia.

Holter ciśnieniowy pozwala na rozpoznanie m.in. nadciśnienia oraz monitorowanie efektów leczenia. Holter ciśnieniowy jest wykorzystywany również w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego. Wykryje on zarówno patologiczne spadki, jak i wahania ciśnienia.

Skuteczność holtera ciśnieniowego wynika głównie z tego, że pojedynczy pomiar nie zawsze jest autentyczny, ponieważ często zdarza się, że na nasze ciśnienie wpływa np. stres przed wizytą u lekarza. Dzięki całodobowemu rejestrowaniu ciśnienia tętniczego umożliwia on zdiagnozowanie szerokiej gamy zaburzeń.

Wskazania do wykonania badania Holtera ciśnieniowego:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego;
  • kontroli stosowanego leczenie;
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (strach przed lekarzem);
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności;
  • diagnozy niedociśnienia;
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.