BEZPIECZNY URLOP

Wraz ze swoimi wszystkimi atrybutami, co roku lato przynosi nam sporo wyzwań. Każdy z nas pragnie ten czas wykorzystać jak najlepiej. Większość decyduje się na bliższe lub dalsze wyjazdy, pozwalające odciąć się od codzienności i zregenerować siły. Aby okres ten należał do przyjemnych, a co najważniejsze bezpiecznych, w letnim rozluźnieniu nie możemy stracić zdrowego rozsądku. Odpoczynek ma nam służyć, a jest to możliwe jeżeli wcześniej zadbamy o to by przebiegał w sposób przemyślany i ostrożny.

Większość z Nas stara się wykorzystać każdy promień słońca jaki między majem a wrześniem spłynie z bezchmurnego nieba. Choć słońce dostarcza nam ważnych dla organizmu elementów, w tym to zbyt intensywne nasłonecznienie może przynieść więcej szkody niż zysku. Poparzenia, udary, zmiany skórne a nawet nowotwory to przykre skutki braku umiaru w korzystaniu z dobrodziejstw lata. Prócz powszechnie dostępnych kremów z filtrem UV, powinniśmy zadbać o te miejsca, w których rozprowadzenie kosmetyków ochronnych nie jest możliwe. Mowa tu o oczach i skórze głowy.

330218-P9LKAR-983_Easy-Resize.com.jpg

Ochrona przede wszystkim

Okulary przeciwsłoneczne zakupione w sklepie optycznym a nie na straganie z wakacyjnymi pamiątkami z całą pewnością ochronią nasze oczy przed szkodliwym wpływem słońca. Zakup ten to inwestycja na lata, a przede wszystkim inwestycja w zdrowie. Poza tym warto wiedzieć, że badania dermatologiczne dowiodły, iż stosowane powszechnie kremy z filtrem rozprowadzamy najczęściej w zbyt małej ilości na skórze, co powoduje, że nakładany faktor ma w rezultacie znacznie mniejszą moc ochronną niż ta oznaczona na opakowaniu. Najlepiej wybierać więc filtr SPF 30 i wyższe oraz unikać opalania w ostrym słońcu w godzinach 11:00-15:00.

Odpowiednia dieta to kolejny ważny element stojący na straży naszego zdrowia. By wzmocnić ochronę oczu latem warto zadbać by w naszych posiłkach znalazły się źródła luteiny i antyoksydantów a te najczęściej występują w owocach o fioletowej barwie- jagodach i borówkach, ale także w warzywach zielonych. Składniki te skutecznie przeciwdziałają wolnym rodnikom, spowalniają procesy starzenia komórek oraz wzmacniają odporność przed zmianami nowotworowymi. Nie zapominajmy, że w upały najważniejsze jest -min.2l/dobę oraz preferowana jest dieta lekkostrawna: owoce, warzywa, kasze, ryż, strączki. Unikajmy ciężkostrawnych i niezdrowych fast foodów, których spożycie w takie dni rzadko kończy się zatruciem pokarmowym.

Kolejnym ważnym elementem naszego ciała, o które powinniśmy szczególnie zadbać latem jest głowa. Włosy stanowią jej naturalną lecz niewystarczającą w obliczu upałów ochronę. Przed każdorazowym wyjściem z domu powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy np. w formie czapki z daszkiem lub kapelusza. W przeciwnym razie grozi nam udar słoneczny.

Ochrona przed ukąszeniem

Miejscowości wypoczynkowe coraz lepiej radzą sobie z natrętnymi owadami stosując przedsezonowe bezpieczne dla turystyki opryski. Jednak nie wszędzie, gdzie zawędrujemy na wakacyjnej ścieżce możemy liczyć na takie udogodnienia. Wyprawa do lasu, na łąkę, pobliską plażę czy w góry to ryzyko ukąszenia które może przynieść niebezpieczne skutki. Przed wyruszeniem na wycieczkę warto zaopatrzyć się w środki ochrony przeciw owadom. Przydadzą się wszelkie spraye, żele i kremy, które można nabyć w aptece lub drogerii.

Latem szczególnie częstymi przypadkami są ugryzienia przez kleszcze. Owad niosący ze sobą to niepozorny przeciwnik, którego atak bywa bezbolesny, lecz opłakany w skutkach. Warto zabezpieczyć się przed nim jeszcze w trakcie przygotowań do letniego wypoczynku.

W ochronie przed tymi owadami, pomoże Nam szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, które obok boreliozy, stanowi najpoważniejszy skutek ukąszenia. Jeśli już dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć, zdezynfekować miejsce wkłucia i obserwować ślad do 4-5 tygodni czy nie wystąpi tak zwany rumień wędrujący czyli powiększające się zaczerwienieni. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza, który poprowadzi dalszą diagnostykę i leczenie.

W przypadku dalszych podróży, niezbędna jest wiedza na temat owadów występujących w danym regionie. Jeśli decydujemy się na wyjazd do tropikalnego kraju, obsługujące nas biuro podróży ma obowiązek dostarczyć informacje na temat występujących na terenie wypoczynku chorób i owadów. Coraz więcej firm turystycznych zapewnia także wykaz szczepień, które można przeprowadzić przed wakacyjnym wyjazdem.

Bezpieczny transport

Własny środek transportu to częsty element wakacyjnych planów. Prócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, powinniśmy upewnić się czy w jego wyposażeniu znajdują się wszelkie elementy niezbędne do ochrony życia i zdrowia. Najważniejszym z nich jest apteczka.

Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić czy wszystkie znajdujące się w apteczce środki lecznicze nie straciły daty ważności. Jeżeli jakieś elementy wyposażenia apteczki zostały już wykorzystane powinniśmy je jak najszybciej uzupełnić.

Osoby przewlekle chore oraz alergicy nie powinni zapominać o niezbędnych lekach, a także poinformować współpasażerom o swoich dolegliwościach. Taka świadomość w obliczu zagrożenia zdrowia lub życia może okazać się bezcenna.

Lek. med. Justyna Okupniak - internista

 

 

Powrót do wszystkich wpisów