BIOFEEDBACK

Czym jest trening biofeedbacku?

Jest to trening oparty na badaniu za pomocą czujników różnych danych fizjologicznych organizmu i otrzymywanie formacji zwrotnej na monitorze komputera. Można tak trenować oddech, prace serca, napięcie mięśni, utlenienie płatów czołowych czy pracę fal mózgowych. Biofeedback to narzędzie udzielające informacji zwrotnej pomocne w trakcie treningów terapeutycznych. Samo podłączenie nic nie zmienia - konieczne jest stosowanie różnych technik przez terapeutę i dobieranie ich indywidualnie właśnie na podstawie informacji zwrotnej z biofeedbacku.

Jak wygląda trening?

Trening polega na zamocowaniu odpowiedniego czujnika i ćwiczeniu umiejętności panowania nad daną zmienną fizjologiczną np trenujemy fale mózgowe ułatwiające koncentrację lub ćwiczymy dotlenienie płatów czołowych albo koherencję pracy serca - by zmniejszyć stres i dotlenić organy wewnętrzne.

Blog.JPG

Co daje trening biofeedback?

Trening daje nam informację zwrotną a jeśli chodzi o efekt to zależy co było celem - nauka koncentracji czy relaksacji itd... celów potrafi być bardzo wiele. Zależnie od celu stosuje się inne czujniki np.: przy przewlekłym bólu poszukamy czujnikami EMG który mięsień jest napięty i nauczymy się go rozluźniać, przy problemach ze stresem pracujemy nad temperaturą i oddechem oraz rytmem pracy serca. W przypadku dzieci najczęściej pracujemy na HEG lub EEG by poprawić dotlenienie płatów czołowych czy pracę fal mózgowych.

Dla kogo jest biofeedback?

Jest dla każdej osoby zgłaszającej się z problemem np.: lękiem, stresem, napięciem mięśniowym, depresją, zaburzeniami koncentracji, bólami mięśni czy dla dzieci z ADHD i ADD. Korzystają z tego też oczywiście sportowcy i osoby pragnące zadbać o rozwój osobisty.

Kto może wykonywać trening biofeedbacku?

Prowadzi go przeszkolona osoba a pacjentem może być każdy. Jedynie w przypadku pracach na EEG jest kilka wyjątków.

Czy trening biofeedbacku ma jakieś przeciwwskazania?

Generalnie nie, jedynie w przypadku ciężkiej padaczki należy być ostrożnym w przypadku treningu EEG.

Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne po treningu?

Obecnie takich nie stwierdzono.

Jak często należy powtarzać trening? Jak długo trwa taka terapia?

Dla każdej osoby indywidualnie ustala się plan terapii i wszystko zależy od diagnozy problemu, wieku oraz zaangażowania pacjenta. Zwykle jest to kilkanaście treningów.

Czy trening jest dobierany indywidualnie, czy przebieg u każdego pacjenta wygląda tak samo?

Trening zawsze ustalany jest  w ramach planu terapii. Oczywiście dla podobnych problemów plan pracy jest podobny, bo oparty jest na potwierdzonych naukowo zasadach czy protokołach.

 mgr AnNa Fiłoniuk - Ciepierska

 

Powrót do wszystkich wpisów