BIOPSJA WĄTROBY W SZPITALU MEDPOLONIA

Biopsja wątroby to zabieg pobrania komórek lub tkanki wątroby poprzez nakłucie jej miąższu  określoną igłą biopsyjną. Biopsję można wykonać z nakłucia przezskórnego, z nakłucia w czasie endoskopii, laparoskopii lub podczas laparotomii czyli otwarcia jamy brzusznej. Wykonuje się ją w celu ustalenia rozpoznania histopatologicznego zmian chorobowych wątroby. Zmiany takie mogą dotyczyć całego miąższu wątroby lub jej określonego fragmentu i wówczas mówimy o tzw. zmianie ogniskowej wątroby.

Zabieg biopsji wątroby można podzielić na kilka kategorii;

  1. W zależności od stosowania określenia lub nieokreślenia lokalizacji biopsji;
    1. Niecelowania (tzw ślepa) - dotyczy zwykle biopsji cienkoigłowej (opis dalej).

W czasie takiej biopsji w standardowym miejscu wkłucia pod stronie prawej w wybranym międzyżebrzu wkłuwa się igłę w prawy płat wątroby bez wybierania bardziej dokładnej lokalizacji miejsca pobrania.

  1. Celowana – może dotyczyć zarówno biopsji cienkoigłowej jak i gruboigłowej, ten rodzaj biopsji jest zawsze wspomagany określonym sposobem naprowadzania wkłuwanej igły na konkretny wyznaczony wcześniej cel. Jest to zwykle rozpoznana wcześniej jakaś tzw „zmiana ogniskowa” którą chcemy lepiej rozpoznać i ustalić z jakich komórek lub z jakiej tkanki się składa. W czasie biopsji celowanej widzimy dokładnie tor wkłuwanej igły i miejsce pobrania. Najczęściej taką biopsję wykonuje się pod kontrolą aparatu USG z odpowiednią przystawką biopsyjną. Możliwe jest też jej wykonanie np. w laparoskopii lub pod kontrolą KT, choć w tym ostatnim przypadku nie możemy śledzić toru wkłucia w tzw. czasie rzeczywistym.
  1. W zależności od grubości igły biopsyjnej;
    1. Cienkoigłowa (średnica igły biopsyjnej nie przekracza 0.6mm)

Wykonuje się ją po wkłuciu odpowiedniej igły w wątrobę i wykonaniu kilku ruchów z podciśnieniem (aspiracją). W wyniku takiego pobrania otrzymujemy pojedyncze grupy komórek wątrobowych lub zawiesinę komórkową. Jest to rodzaj badania cytologicznego, gdzie pobraną treść z igły nanosi się na szkiełko podstawowe i wykonuje tzw. rozmaz. Ocena samych komórek pozwala rozpoznać np. tzw atypię komórkową i ew. obecność nowotworu zwykle jednak bez określenia jego rodzaju.

  1. Gruboigłowa; (średnica igły biopsyjnej wynosi powyżej 1,2 mm)

W wyniku takiego pobrania otrzymujemy wałeczek tkankowy średnicy powyżej 1mm w którym można rozpoznać rodzaj układu tkankowego i tym samym próbować rozpoznać nie tylko fakt obecności nowotworu ale też jego rodzaj.

W szpitalu MedPolonia wykonasz biopsje gruboigłową celowaną.

 Podsumowując;

Biopsja o najszerszym możliwościach diagnostycznych i o największej dokładności miejsca pobrania to biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG wyposażonego w odpowiednią przystawką biopsyjną i z użyciem tzw automatu biopsyjnego pobierającego zadanej wielkości próbkę tkankową.

W zależności od wybranej metody biopsji wątroby, różne jest przygotowanie pacjenta do badania, różny jest jego przebieg i opieka pooperacyjna. Biopsja cienkoigłowa może być wykonana ambulatoryjne, natomiast biopsja gruboigłowa powinna być przeprowadzona w warunkach hospitalizacji w odpowiedniej sali zabiegowej lub sali operacyjnej. Biopsja cienkoigłowa możliwa jest w znieczuleniu miejscowym natomiast gruboigłowa powinna być wykonana w znieczuleniu ogólnym.

Badania wskazane przed wykonaniem każdej biopsji wątroby;

Morfologia krwi podstawowa, układ krzepnięcia, oznaczenie grupy krwi, poziom glukozy w surowicy,

Dodatkowo przy biopsji gruboigłowej;

Oznaczenie w surowicy: elektrolity Na, K, Ca;  próby wątrobowe, bilirubina, kreatynina.

Autor: dr Przemysław Pyda

 

Zapraszamy do kontaktu

tel. 505 759 783 oraz 513 097 415

 

 

 

Powrót do wszystkich wpisów