DIAGNOSTYKA ULTRASONOGRAFICZNA ŁOKCIA TENISISTY

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, znane także jako „łokieć tenisisty” to najczęstsza choroba przedziału bocznego stawu łokciowego. Schorzenie to spowodowane jest przez powtarzane pociąganie przyczepu kostno-ścięgnistego wspólnego przyczepu prostowników (przez przeciążenia i mikrourazów). Kierując się nazwą łokieć tenisisty, można by pomyśleć, iż dotyka on głównie tenisistów, jednak nic bardziej mylnego.

Z tą przypadłością zmaga się mały procent tenisistów, pozostały odsetek stanowią informatycy, pracownicy biurowi, mechanicy, pracownicy fizyczni. Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Może promieniować do przedramienia i nadgarstka oraz nasilać się przy wykonywaniu ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni.

Trudne do wykonania mogą stać się czynności życia codziennego, jak np. otwieranie drzwi czy podnoszenie kubka. Podczas badania fizykalnego ujawnia się tkliwość zlokalizowana wyłącznie w okolicy nadkłykcia bocznego lub promieniująca od okolicy bocznej części stawu łokciowego ku części dolnej przedramienia. Rozpoznanie łokcia tenisisty najczęściej oparte jest na obrazie klinicznym, nie wymaga badań obrazowych. USG pozwala na ocenę rozległości i zaawansowania choroby, przydatne jest do potwierdzenia rozpoznania przy występowaniu nietypowych dla tej jednostki objawów, a także do monitorowania procesu leczenia. Metodę tę wybieramy kiedy zależy nam na diagnostyce tkanej miękkich, natomiast gdy chcemy zobaczyć, czy zmiany nie obejmują też kości, wtedy dobrze jest wykonać również RTG stawu łokciowego.

11.1.bmp

ZDJĘCIE ZDROWEJ TKANKI

11.3.bmp

ZDJĘCIE TKANKI OBJĘTEJ PROCESEM CHOROBOWYM

LEK.MED. MARTA OLSZANOWSKA - WTORKOWSKA

Powrót do wszystkich wpisów