ENDOSKOPIA BEZ TAJEMNIC

W 2017 r. MedPolonia otrzymała wyróżnienie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta za projekt „Bezbolesna i komfortowa endoskopia przewodu pokarmowego”. Jesteśmy z niego dumni i tym bardziej zależy nam na promocji rzetelnej wiedzy na temat zabiegów endoskopowych, wokół których narosło wiele mitów.

Na sam dźwięk słowa „endoskopia” uwielu z nas cierpnie skóra, bo pomimo ogromnych korzyści wynikających z tego rodzaju zabiegów, ich przebieg kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym. Musimy jednak pamiętać, że medycyna stale się rozwija i to nie tylko w kontekście skuteczności, lecz także komfortu pacjentów. Endoskopia to przykład procedury medycznej, która z powodzeniem „odczarowała” fałszywy stereotyp, stając się nie tylko efektywną, lecz także bezbolesną i przyjazną.

Już samo pochodzenie słowa „endoskopia” wskazuje na szczegóły tej techniki medycznej - grecki przedrostek „endo” oznacza „w środku”, zaś czasownik „skopein” to po polsku „oglądać”. Technika ta polega więc na badaniu lub operowaniu wnętrza ciała przy pomocy specjalnych aparatów medycznych – sond (endoskopów). Te nie tylko oświetlają badany obszar, ale również przekazują jego obraz i pozwalają poprzez kanał narzędziowy korzystać z dodatkowych instrumentów, które służyć mogą na przykład do pobrania materiału do badań. Choć endoskopia ma dziś szerokie zastosowanie w chirurgii, pulmonologii, laryngologii, urologii, ginekologii czy ortopedii, najczęściej kojarzona jest przez pacjentów z kolonoskopią i gastroskopią.

Kolonoskopia ma opinię badania nieprzyjemnego, bolesnego. Jak jest naprawdę?

Kolonoskopia jest często przez pacjentów demonizowana, a nieprzyjemne doznania wyolbrzymiane w ich środowisku. Pacjenci straszą się, że kolonoskopia bez znieczulenia jest zawsze bolesna. Myślę, że jest to zjawisko powszechne. Gastroskopia, czy kolonoskopia to zabiegi, w przypadku których występują nieliczne przeciwwskazania dla zastosowania pełnego znieczulenia, dlatego wykonujemy je każdorazowo.

Co dla pacjenta oznacza wyróżnienie przyznane MedPolonii?

Choć nie jestem pacjentem, to wczuwając się w jego rolę mogę powiedzieć, że wyróżnienie to uświadamia pacjentowi, że w tym ośrodku ma zapewniony komfort i bezbolesność zabiegu endoskopowego.

Dlaczego aktualnie tak często zachęca się do wykonania profilaktycznego badania kolonoskopii?

Namawianie pacjentów do profilaktyki ma wymiar makro i mikroekonomiczny oraz merytoryczny. Wiadomym jest fakt, że lepiej wykonać profilaktykę i usuwać małe polipy niż leczyć za duże pieniądze zaawansowane guzy. Medycyna zaś wie, że w wieku 50 lat każdy pacjent narażany jest przez czynniki genetyczne, środowiskowe i dziedziczne na ryzyko mutacji i rozwoju nowotworów.

Na pytania dotyczące kolonoskopii odpowiedział dr n. med. Marcin Chmielewski - gastroenterolog ze szpitala i przychodni MedPolonia.

pobrane.jpg

 

 

Powrót do wszystkich wpisów