Jeżeli odczuwamy kołatania serca, szczególnie gdy powodują osłabienie, zawroty głowy, omdlenia lub ograniczają naszą sprawność fizyczną powinniśmy się zgłosić niezwłocznie do kardiologa. W takiej sytuacji lekarz zleca wykonanie badania metodą Holtera.
Jaki jest przebieg badania? Czym badanie holterowskie różni się np. od popularnego echa serca?
Badanie echo serca to badanie wykonywane za pomocą sondy ultradźwiękowej. Badanie echokardiograficzne pomaga lekarzowi ocenić serce pacjenta pod kątem budowy anatomicznej oraz jego czynności. Holter EKG służy do monitorowania czynności elektrycznej serca w dłuższym przedziale czasowym. Badanie pozwala zdiagnozować zaburzenia rytmu serca, oszacować ich nasilenie, porę występowania oraz związek lub brak związku z konkretną aktywnością.
Czy do badania należy się jakoś szczególnie przygotować?
Jest to badanie, które nie wymaga szczególnych przygotowań. Wystarczy zgłosić się do placówki medycznej w wyznaczonym terminie. Warto jednak pamiętać, aby przed wizytą:
- nie stosować kremów, balsamów ani substancji zawierających alkohol w miejscach, gdzie zostaną przyklejone elektrody
- założyć obcisłą bieliznę (np. sportową) lub przylegającą koszulkę w celu unieruchomienia kabli, wtedy zapis techniczny EKG jest najwyższej jakości.
W przypadku mężczyzn, którzy posiadają bujne owłosienie na klatce piersiowej, wskazane jest zgolenie włosów przed planowanym badaniem. Ich obecność może utrudnić lub nawet uniemożliwić poprawne przyklejenie elektrod w wyznaczonych miejscach. Niezwykle istotne jest również, aby zgłosić się na zdjęcie aparatu równo po 24 godzinach lub innym, wyznaczonym przez lekarza czasie.
Jaki jest przebieg badania?
Do klatki piersiowej przyczepione zostaną specjalistyczne elektrody, połączone z przewodami, których zadaniem jest rejestracja czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Aparat nie jest duży ani ciężki, przypomina rozmiarem (w zależności od modelu) odtwarzacz mp3. Zakłada się go najczęściej na 24 godziny, jednak ze wskazań lekarza ten czas może być wydłużony, nawet do 21 dni.
Należy pamiętać, że dzień badania nie powinien w żadnym stopniu odbiegać od naszych rutynowych, standardowych dni. Równocześnie podczas badania należy dokładnie zapisywać wszystkie sytuacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie serca. Do tego typu sytuacji zalicza się między innymi aktywność fizyczną, zażywanie leków, czy też silne stany emocjonalne. Po przeprowadzeniu badania urządzenie jest ściągane, a lekarz poddaje analizie zapisaną aktywność elektryczną mięśnia sercowego.
Czy możemy zrobić sobie to badanie sami, czy wykonuje się je tylko na wyraźne wskazanie kariologa?
W przypadku wykonywania badania komercyjnego nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?
Badanie szczególnie zalecane jest osobom, które odczuwają kołatania serca, omdlenia, zawroty głowy, rejestrują podczas pomiaru ciśnienia tętniczego nierówne tętno.
Jakie są zalety badania holterowskiego?
Wielką zaletą badania holterowskiego w porównaniu z innymi metodami diagnozowania jest to, że pokazuje pracę serca również podczas snu i wzmożonej aktywności. U niektórych osób właśnie wtedy i tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji.
lek. med. Lilianna Religa Szyszka- kardiolog
tel. kontaktowy: 61 66 43 300