INFEKCJE UKŁADU ODDECHOWEGO U DZIECI

dr Joanna Stryczyńska-Kazubska

Okres jesienny to czas wzmożonych infekcji układu oddechowego.

We wczesnym dzieciństwie występują one nawet  8–10 razy w roku. Większość z nich to łagodne, samoleczące się zakażenia górnych dróg oddechowych. W 90% przypadków ich przyczyną są wirusy. Najczęściej leczenie polega na stosowaniu leków objawowych. Należy dbać wówczas o prawidłowe nawodnienie,  zapewnienie optymalnych warunków otoczenia (powietrze w pokoju powinno być w temperaturze ok 18-20’C i nawilżone), udrażniania noska, w razie potrzeby leki przeciwgorączkowe oraz ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny.
Wizyta lekarska jest wskazana jeśli dziecko wysoko gorączkuje, a gorączka  nie ustępuje po podaniu leków, dziecko odmawia przyjmowania płynów, ma duszność, widoczny jest wysiłek oddechowy, gorączka i nasilone objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni.
Infekcje o ciężkim przebiegu mogą wymagać hospitalizacji.

Aktualnie wzrasta liczba zachorowań na Covid-19, obserwuje się wyjątkowo dużą liczbę przypadków krztuśca. Do połowy sierpnia tego roku potwierdzono już ponad 10 tysięcy przypadków (20 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku). Liczba potwierdzonych przypadków to tylko wierzchołek góry lodowej.

Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą ochrony są szczepienia. Mogą one chronić nas przed grypą, krztuścem, covidem, osoby > 60 lat i kobiety w ciąży (a tym samym ich dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu) również przed RSV.

Powrót do wszystkich wpisów