INNOWACYJNA TECHNOLOGIA W SZPITALU MEDPOLONIA

W Szpitalu MedPolonia w Poznaniu został przeprowadzony zabieg z użyciem innowacyjnej technologii Carnalife Holo.

Jest to przełomowy system trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych medycznych, wspierający planowanie i przeprowadzanie zabiegów medycznych.

Podczas zabiegu użyte zostały gogle Microsoft HoloLens 2, które pozwalają widzieć w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający prawdziwą strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. Dzięki temu możemy odpowiednio się przygotować, w tym przypadku również zaczytać odpowiednie modele protez i w trakcie zabiegu dysponować tymi danymi wspierając całą procedurę. Technologia pozwala lekarzowi m.in. na przyjrzenie się dokładnemu obrazowi kości, weryfikacji struktur anatomicznych oraz pozwala zaplanować szczegółowo zabieg, co optymalizuje czas spędzony na sali operacyjnej. Główne zalety CarnaLife Holo to holograficzna wizualizacja danych trójwymiarowych, interakcja z hologramem z wykorzystaniem gestów i komend głosowych, współpraca ze szpitalnymi systemami PACS oraz możliwość wyświetlania danych w czasie rzeczywistym.

Taką technologie nie tylko można wykorzystać przy zabiegach, może być ona przydatna już na poziomie konsultacji z lekarzem pozwalając odczytać precyzyjniej np. rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy. Wgranie takiego badania zajmuję 10-15 sekund, więc nie stanowi to problemu czasowego podczas konsultacji.

Z pomocą tej technologii w Szpitalu MedPoloniaw dniu 15.05.2023 r. został przeprowadzony przez lek. med. Klaudiusza Kosowskiego zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Pacjent posiadał zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w biodrze, z tego powodu działania musiały być bardzo precyzyjne. Lekarz zdecydował się na użycie CarnaLife Holo, co pozwoliło na dokładne odwzorowanie stawu biodrowego pacjenta. Dało to również dostęp do trójwymiarowego obrazu oraz dokonywania zmian z dowolnej strony. Cała procedura usprawniła w trakcie zabiegu przygotowanie kości na wstawienie endoprotezy. Sensory, które rejestrują położenie dłoni odczytują obraz z wysoką dokładnością, dlatego lekarz mógł dostosować widok do swoich potrzeb oraz miał możliwość interakcji z holograficznym obrazem nie tracąc z oczu pola operacyjnego.

Wykorzystany innowacyjny system zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa w zakresie przetwarzania danych i ich wizualizacji oraz pozwala skrócić czas zabiegu, dzięki wcześniejszemu precyzyjnemu przygotowaniu.

Powrót do wszystkich wpisów