Przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną, a jej operacyjne leczenie należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii ogólnej. Zgodnie z danymi statystycznymi w Polsce rocznie wykonuje się około 60-75 tysięcy takich operacji. W szpitalu Med Polonia wykonujemy zabiegi różnymi metodami- które przedstawia poniżej dr hab. n. med. Przemysława Pyda.
Leczenie przepuklin pachwinowych może odbywać się metodą klasyczną i metodami endoskopowymi. Metody klasyczne powinny być zarezerwowane wyłącznie do przypadków szczególnych np. bardzo dużych przepuklin mosznowych lub dla pacjentów którzy nie mogą być poddani znieczuleniu ogólnemu. We wszystkich pozostałych przypadkach metodą z wyboru jest operacja endoskopowa. Historycznie wcześniejszą jest metoda TAPP (ang. Transabdominal Preperitoneal) w której wchodzi się do wnętrza jamy brzusznej (laparoskopia) a następnie ponownie nacina się otrzewną nad przepukliną, wykonuje operację naprawczą i ponownie zszywa otrzewną w taki sposób aby nie dochodziło do kontaktu siatki z powierzchnią jelit. Metoda TEP (z ang. Totally Extraperitoneal) jest bardziej finezyjna – nie wchodzi się do wnętrza jamy brzusznej i nie narusza ciągłości otrzewnej stąd nie ma konieczności jej naprawy i zeszycia. Przepuklinę operuje się z dostępu nadotrzewnowego i umieszcza się siatkę w tym samym miejscu jak w metodzie TAPP tylko z mniej inwazyjnego dostępu zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzeń wewnątrzbrzusznych.
Zaletami metody TEP są zdecydowanie mniejszy ból pooperacyjny, szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej i dalej do aktywności zawodowej lub sportowej, a także lepszy efekt kosmetyczny. Kamerę wprowadza się przez nacięcie przy pępku i dodatkowo wykonuje się na skórze podbrzusza dwa nacięcia 5mm. Nawroty przepukliny u pacjentów operowanych tą metodą są minimalne.
Wymagane badania przedoperacyjne; grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia, oznaczenie kreatyniny, glukozy i elektrolitów (Na, K) w surowicy.
Znieczulenie ogólne, czas trwania zabiegu, około 30-60 minut.
Bezpośrednio po pełnym wybudzeniu ze znieczulenia tj. po ok. 2-3 godzinach po zabiegu – możliwość przyjmowania pokarmów i wykonywania czynności fizjologicznych - (tzn. można wstać, jeść i pić).
Pobyt w szpitalu ok. 1 doby.
Do czasu zdjęcia szwów - możliwa samodzielna zmiana opatrunków, zdjęcie szwów w 7-10 dobie.
W pierwszym tygodniu bez biegania, jazdy rowerem i dłuższych marszów. Po tygodniu normalna aktywność fizyczna, po trzech tygodniach pełny wysiłek fizyczny i sportowy.