KINESIOTAPING-TAJEMNICA KOLOROWYCH PLASTRÓW

Każdy choć raz zaobserwował podczas oglądania zawodów sportowych kolorowe plastry o różnym kształcie przyklejone do ciała sportowców.

Czym są kolorowe plastry i w jakim celu nakleja się je na skórę?

W latach 70. Japoński lekarz Kenzo Kase opracował nowatorską terapię z użyciem elastycznych plastrów. Choć początki kinesiotapingu nie były łatwe, dziś metoda ta znajduje zastosowanie nie tylko w ortopedii, ale również w ginekologii, onkologii, neurologii oraz pediatrii.

Trener japońskiej drużyny siatkarskiej zdecydował się zabrać Kenzo Kase na jedne z igrzysk olimpijskich. Tam tak naprawdę wszystko się zaczęło. Dr Kase zdobył uznanie wśród sportowców, u których zastosował plastrowanie dynamiczne czyli kinesiotaping.

Taśma do kinesiotapingu zbliżona jest do grubości i ciężaru ludzkiego naskórka. Pokryta jest hipoalergicznym klejem akrylowym zapewniającym stabilne przyleganie do skóry. Wykonany z bawełny z dodatkiem lycry.

Jak działa kinesiotaping?

Odpowiednio przyklejony plaster zwiększa przestrzeń między skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi i limfy co pobudza tkankę do regeneracji -sprzyja to resorpcji krwiaków i obrzęków. Odpowiednio naklejony kinesiotape może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego. Kinesiotape delikatnie naciąga skórę. Już nawet rozciągnięcie 10-25% powoduje drażnienie zakończeń nerwowych w skórze- działanie przeciwbólowe.

Plastry można nosić do momentu kiedy nie zacznie się odklejać ok.3-5dni. Po kąpieli plaster osuszamy ręcznikiem.

 Wskazania do kinesiotapingu:

  • Przyspieszenie regeneracji po urazach lub operacjach m.in. ścięgna Achillesa, ACL
  • Stany po urazach: skręcenia, zwichnięcia, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł
  • Dolegliwości bólowe układu mięśniowo – szkieletowego takie jak ból kręgosłupa, kolan, barku, stany zapalne pochewek ścięgnistych, zapalenia przyczepów mięśniowych (łokieć tenisisty, golfisty)
  • Leczenie krwiaków, blizn
  • Obrzęki - kinesiotaping limfatyczny
  • Korekcja wad postawy

 

P1010197.JPG

Kinesiotaping może być stosowany u dorosłych, dzieci jak również kobiet w ciąży.

Pacjenci często kojarzą kinesiotaping z plastrami pokazywanymi w reklamach telewizyjnych. Plastry do kinesiotapingu nie posiadają na swojej powierzchni żadnego leku. Efekt terapeutyczny uzyskujemy poprzez wybór odpowiedniej techniki aplikacji plastra oraz odpowiednie rozciągnięcie plastra.

Powrót do wszystkich wpisów