Fizykoterapia jest jedną z gałęzi fizjoterapii, która wykorzystuje działanie czynników fizycznych w celach leczniczych. W fizykoterapii możemy wyróżnić następujące metody lecznicze: elektroterapię, magnetoterapię, światłolecznictwo, leczenie ciepłem oraz zimnem, laseroterapię i hydroterapię. Zabiegi te można stosować miejscowo lub ogólnie.
Działanie lasera:
Laser dzięki biostymulacji energią promieniowania laserowego, pobudza komórki do szybszej regeneracji. Zabieg przyspiesza gojenie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, przyspiesza regenerację tkanek, usprawnia mikrokrążenie, stymuluje procesy immunologiczne. Co odróżnia laseroterapię w fizjoterapii od laserów stosowanych w medycynie? W rehabilitacji laser ma celu pobudzenia komórek, a nie ich niszczenie.
Podział laserów:
- Lasery biostymulacyjne, które wykorzystywane są w fizykoterapii, należą do grupy laserów nisko i średnioenergetycznych. Biostymulacja jest metodą leczniczą polegającą na inicjowaniu lub pobudzaniu odpowiedzi fizjologicznej organizmu przy wykorzystaniu niewielkich dawek energii podnoszącej temperaturę miejscową tkanek nie więcej niż o 1°C.
- Lasery średnioenergetyczne stosowane są również w diagnostyce oraz terapii chorób nowotworowych.
- Lasery wysokoenergetyczne wykorzystywane głównie w chirurgii lub medycynie estetycznej. Mają zastosowanie również przy koagulacji (zamykaniu) naczyń, usunięciach (odparowaniach) oraz cięciach struktur tkankowych, głównie w wyniku ich gwałtownego miejscowego podgrzania. Największą zaletą lasera w chirurgii jest jego precyzja, brak kontaktu narzędzia z tkanką oraz równoczesne zamknięcie naczyń, w związku z czym zabieg odbywa się bezkrwawo. Lasery chirurgiczne wykorzystywane są również w zabiegach na wnętrzu oka oraz w kosmetologii do usuwania: owłosienia, zmian barwnikowych, tatuaży i w fotoodmładzaniu skóry.
Technika wykonywania zabiegów:
-technika kontaktowa- głowica dotyka ciała pacjenta
-technika bezkontaktowa- głowica nie dotyka ciała pacjenta
-terapia jednego lub kilku punktów- metoda tzw. ruchoma
-skaning- przy dużych powierzchniach stosujemy większy aplikator
Wskazania do zabiegu:
- przewlekły i podostry stan zapalny tkanek miękkich
- przewlekły i podostry stan zapalny stawów i tkanek okołostawowych
- obrzęk
- nerwoból
- mięśnioból
- ostroga piętowa
- zmiany zwyrodnieniowe
- zwichnięcie stawu
- skręcenie stawu
- krwiak
- złamanie kości
- RZS
- rwa kulszowa
- zespoły przeciążeniowe m.in cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty czy golfisty
Przeciwwskazaniami do zabiegu laseroterapii:
- ciąża
- karmienie piersią
- rozrusznik serca
- nowotwór
- arytmia serca
- epilepsja
- leki światło uczulające
- AZS
- łuszczyca