MAŁOINWAZYJNE OPERACJE ŻYLAKÓW

Małoinwazyjne operacje żylaków

Rozmawiamy z lek. med. Jackiem Olejniczakiem, chirurgiem naczyniowym, flebologiem na temat małoinwazyjnych operacji żylaków.

Czym różni się klasyczna operacja żylaków od oferowanych przez nas metod Venaseal i VeneFit?

Jest przede wszystkim mniej drastyczna. Są to operacje endowaskularne, czyli takie, gdzie nie tniemy skóry, tylko pod kontrolą USG wprowadzamy specjalne cewniki do niewydolnych naczyń żylnych. W ten sposób właśnie leczymy.

Jaki jest czas rekonwalescencji po zabiegu Venaseal i Venefit?

Praktycznie żaden. Pacjent operowany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zakończonym zabiegu o własnych siłach wraca do sali.

Czy po zabiegu pacjent musi nosić rajstopy uciskowe?

Przy zabiegach z użyciem fali radiowej, tak zwanej ablacji termicznej, wskazane jest zakładanie pończochy uciskowej przez okres 72 godzin. Po tym czasie zaleca się stosowanie pończoch kompresyjnych przez 2-3 tygodnie, ale tylko w dzień. Natomiast, jeśli używamy kleju- czyli kleimy niewydolne żyły, to wtedy wskazania są jeszcze bardziej ograniczone, na przykład w przypadku średniej niewydolności w ogóle nie jest konieczne noszenie pończoch uciskowych

Czy wiek ma znaczenie, jeśli chodzi o kwalifikację do zabiegu Venaseali Venefit?

Nie. Większą rolę odgrywa charakter zmian żylakowych, stopień niewydolności, konfiguracja, zaawansowanie.

Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi? Czy pora roku ma znaczenie?

Nowoczesne zabiegi praktycznie nie mają ograniczeń czasowych. Należy natomiast po nich przez krótki okres nosić pończochy uciskowe. Na przykład latem, w wysokich temperaturach, może być to mało komfortowe. Najlepiej wykonać więc zabieg od wczesnej jesieni do późnej wiosny.

Czy różni się metoda Venaseal od Venafit?

Venefit – closurefast ablacja termiczna - niszczymy żyłę od środka przy użyciu fali radiowej, wysoką temperaturą. Ablacja termiczna niszczy ścianę żyły, powoduje destrukcję kolagenu przy użyciu wysokiej temperatury- 120 stopni. Venaseal - klejenie niewydolnej żyły. Wyjątkowość tej metody polega na tym, że kleimy żyłę gdy płynie krew, gdy jest mokro a mimo to potrafimy ją skleić. Klej jest biokompatybilny z tkankami ludzkimi w warunkach mokrych, wilgotnych.

Powrót do wszystkich wpisów