Rozmawiamy z lek. med. Justyną Okupniak – internistą ze szpitala i przychodni MedPolonia, na temat znaczenia regularnych badań diagnostycznych dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia na co dzień.
Zdrowie – tak od wielu lat odpowiadamy na pytanie, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Szczerze z przekonania, ale trochę pewnie też, żeby przypadkiem nie zapeszyć. Miejsce drugie i trzecie to kwestia nieco dyskusyjna, ale numerem jeden jest konsekwentnie “zdrowie”. Czy z tym stwierdzeniem zgadzają się Pani pacjenci, którzy trafiają do Pani na badania diagnostyczne?
Rzeczywiście, znaczna większość pacjentów, z którymi się spotykam uznaje zdrowie za priorytet, dlatego też wielokrotnie są zainteresowani możliwością przeprowadzenia tak zwanego screeningu stanu zdrowia w jak najszerszym zakresie.
W szpitalu MedPolonia proponowane są badania screeningu stanu zdrowia w trybie szpitalnym. Co to dokładnie oznacza?
Pakiet taki przeznaczony jest głównie dla osób aktywnych zawodowo, którzy poszukują szybkich rozwiązań w alternatywie do możliwości wykonania takich badań drogą ambulatoryjną - co zajmuje dużo więcej czasu i zaangażowania pacjenta. W przypadku pakietów szpitalnych pacjent pozostaje pod opieką lekarza prowadzącego, który kieruje na konieczne badania i konsultacje, koordynuje cały pobyt. Dzięki temu sam pacjent nie musi umawiać kolejnych wizyt i badań specjalistycznych samodzielnie i czekać na przystępne terminy. Profilowany indywidualnie pakiet trwa zwykle 2-3 dni, a wykonanie takich badań ambulatoryjnie zajmuje zwykle wiele więcej czasu.
Czy proponuje Pani zawsze stały „układ” badań i konsultacji?
Bazujemy na tak zwanym podstawowym pakiecie badań, który rozszerzamy odpowiednio dla każdego pacjenta – indywidualnie – po przeprowadzeniu wywiadu i badania wstępnego. Są to badania laboratoryjne, badania obrazowe oraz konsultacje specjalistyczne.
Czyli jak to się zaczyna? Co mnie czeka, jeśli wyrażę chęć skorzystania z takiego pakietu?
Zgłasza się Pani telefonicznie lub osobiście i Dział Koordynacji Opieki Szpitalnej umawia Panią na pierwszą konsultację, podczas której internista – lekarz prowadzący - przeprowadza wywiad i poznaje już szczegółowo historię Pani chorób, potencjalne zagrożenia. To na tej podstawie lekarz proponuje zakres badań i konsultacje oraz czas trwania pakietu.
Czy muszę na coś chorować, aby zgłosić się na taki pakiet ? Czy muszę mieć skierowanie od lekarza rodzinnego albo specjalisty?
Nie trzeba być chorym, by wykonać takie badania. Pakiet dedykujemy osobom zdrowym jak i chorym. Nierzadko zdarza się, że mimo braku konkretnych rozpoznań chorobowych pacjent czuje się osłabiony, zmęczony, a jest teoretycznie zdrowy lub też badania wykonywał dawno temu. Takie osoby chętnie korzystają z możliwości szerszego przebadania się w krótkim czasie – wtedy taki pakiet właśnie spełnia oczekiwania pacjenta.
Dlaczego diagnostyka jest taka ważna?
Wiele chorób potrafi przebiegać skąpo objawowo. Często też nie zauważamy konkretnych symptomów, które mogą okazać się istotne. Odpowiednia diagnostyka pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium, a co się z tym wiąże zwiększamy szansę na jej wyleczenie.
Czy nie są to puste slogany? Czy może Pani podać konkretny przykład, że realizacja takiego pobytowego pakietu diagnostycznego pozwoliła wykryć choroby pacjentów, których nie podejrzewali?
Przykładów jest wiele. Myślę, że warto wspomnieć tu chociażby o cukrzycy typu 2. Jest to choroba dziś bardzo częsta, a w dużym procencie nadal nie rozpoznawana w trybie ambulatoryjnym. Podczas pakietu wykonujemy próbę obciążenia glukozą (jeśli jest konieczna), która precyzyjnie pokazuje, czy jesteśmy zagrożeni cukrzycą czy też już na nią chorujemy. Wielu pacjentów z nadwagą lub otyłych mylnie uznaje, że nie chorują na nią ponieważ glikemia na czczo jest u nich prawidłowa. Dopiero po głębszej diagnostyce okazuje się, że choroba jednak jest obecna i trzeba wdrożyć leczenie. Dodatkowym plusem jest możliwość kontroli profilu glikemii podczas pobytu na oddziale oraz nauka pacjenta, jak ma używać glukometru w trybie poza szpitalnym.
Innym przykładem są różne choroby przewodu pokarmowego, które diagnozujemy przy pomocy badań endoskopowych.
Tak, racja, ale dlaczego diagnostyka podczas pobytu w szpitalu? Tak jak wcześniej wspomniałam, pakiety szpitalne są alternatywą dla osób, które na przykład nie mają czasu lub chęci podejmowania diagnostyki u kolejnych specjalistów oraz odbywania koniecznych wizyt i badań w trybie ambulatoryjnym w dużym przedziale czasowym. Jest to wygodne, ponieważ w szpitalu pacjent jest pod stałą opieką lekarza prowadzącego oraz pielęgniarek, którzy koordynują jego pobyt i kolejne badania. Po kilkudniowym pobycie pacjent otrzymuje kompletny wypis podsumowujący pakiet oraz stosowne zalecenia odnośnie dalszego postępowania.