PARACETAMOL, IBUPROFEN CZY ASPIRYNA?

Paracetamol, Ibuprofen czy aspiryna?

Najpopularniejsze leki stosowane w trakcie przeziębienia czy gorączki. Każdy z Nas choć raz po nie sięgał, gdy dopadał Nas ból. Są łatwo dostępne, można je kupić na stacji benzynowej, w supermarkecie czy w kiosku. Pomimo tego należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu. Czy łączenie ich jest bezpieczne? W jakich sytuacjach wybrać Paracetamol , Aspirynę a kiedy Ibuprofen?

Paracetamol

Działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. W porównaniu do leków z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Kiedy go stosować?

W przypadku bólu stawów, głowy, mięśni, zębów, nerwobólach, bólach menstruacyjnych, po zabiegach stomatologicznych lub chirurgicznych. Paracetamol dobrze wchłania się z układu pokarmowego, a jego działanie zauważalne jest po ok. 30-60 minutach. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się od 4-6 godzin, działanie przeciwgorączkowe natomiast utrzymuje się przez 6-8 godzin. Lek jest bezpieczny dla błony śluzowej żołądka i mogą go przyjmować osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, astmę czy cukrzycę. Przedawkowanie Paracetamolu szkodzi wątrobie. Nie należy go stosować powyżej 5 dni.

Jest lekiem z wyboru dla osób z problemami z krzepliwością oraz nadciśnieniem. Absolutnie nie wolno podczas jego stosowania pić alkoholu!

Wszystkie saszetki na grypę/przeziębienie – mają zazwyczaj 500-1000 mg paracetamolu w dawce.

Ibuprofen

W odróżnieniu od Paracetamolu ma on działanie nie tylko przeciwbólowe ale również przeciwzapalne.

Ulgę przyniesie w czasie bólu zęba, mięśni, głowy, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu pomoże również w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, RZS, po urazach i w stanach zapalnych tkanek miękkich.

Czas działania leku jest podobny jak przy Parcetamolu, ale Ibuprofen znacznie szybciej jest usuwany z organizmu.

Ibuprofenu nie powinny przyjmować osoby cierpiące na czynną chorobę wrzodową, nadciśnienie, astmę czy niewydolność nerek, serca i wątroby.

Aspiryna

Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a podczas długotrwałego przyjmowania w małych dawkach również działanie przeciwzakrzepowe.

Kiedy stosować?

Zmniejsza gorączkę, łagodzi ból, zmniejsza stany zapalne. Aspiryna po części wchłania się z żołądka a w znacznej części w jelicie cienkim. Efekt poczujemy po 15-30 minutach, i utrzyma się on przez 4-6 godzin.

Leku nie wolno stosować przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy - zmniejsza wydzielanie śluzu (leki w postaci dojelitowej, których jest coraz więcej na rynku – choćby Acard i Polocard, bezwzględnych p/wskazaniem są stany ostre obu tych chorób), przy zaburzeniu krzepnięcia krwi, w chorobach układu oddechowego (astma aspirynozależna, która często jest nie wykryta a kaszel nasila się po salicylanach) i niewydolność nerek.

Na tydzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym należy odstawić lek. Nie należy go łączyć z metotraksatem oraz sulfonylomocznikami.

Kwas acetylosalicylowy jako jedyny z tych 3 można podawać dopiero po ukończeniu 12 roku życia!

Paracetamol z tej trójki jest jedynym bezpiecznym lekiem w czasie ciąży i karmienia piersią. Oczywiście stosowany tylko w razie konieczności!

W przypadku silnej gorączki stosuje się paracetamol naprzemiennie z Ibuprofenem (absolutnie nie z aspiryna!!!) lub innymi NLPZ, w zalecanych dawkach co 4-6h.

Mgr Barbara Majer - farmaceuta

Powrót do wszystkich wpisów