Profilaktyka raka szyjki macicy
Co to właściwie znaczy cytologia?
Cytologia jest podstawowym badaniem przesiewowym, wykonywanym w kierunku nowotworu szyjki macicy.
Podczas badania, na fotelu ginekologicznym do pochwy kobiety zakładany jest wziernik, a następnie specjalną szczoteczką pobierany jest wymaz z kanału szyjki macicy na szkiełko podstawowe. W ten sam dzień preparat jest oglądany pod mikroskopem i oceniane są wszystkie cechy macicy w kierunku ewentualnych zmian.
Dlaczego to badanie jest takie ważne?
Cytologia to badanie, które diagnozuje raka szyjki macicy, będącego przyczyną śmierci aż pięciu Polek dziennie. Ten nowotwór wciąż zabija kobiety w naszym kraju, za to w Skandynawii niemal nie występuje. To efekt tego, że zaniedbujemy badania przesiewowe, czyli zwykłą cytologię. Badanie pozwala zapobiec nawet 80% przypadków złośliwego raka szyjki macicy, gdyż wykrywa jego wczesne stadium.
W jakim wieku kobiety powinny wykonywać to badanie?
Pierwszą cytologię powinny zrobić wszystkie kobiety, które ukończyły 20 rok życia lub młodsze, jeśli rozpoczęły aktywne życie seksualne. Badanie cytologiczne najlepiej wykonywać raz w roku.
Czy należy się jakoś przygotować do tego badania?
Przed badaniem kobieta powinna pamiętać o tym, aby: nie stosować preparatów dopochwowych na dwa – trzy dni przed badaniem, zgłosić się około 4 dni po zakończonym krwawieniu miesięcznym i 4 dni przed jego rozpoczęciem, od ostatniego badania ginekologicznego i USG powinien minąć co najmniej 1 dzień i zastosować abstynencję seksualną 24 godziny przed badaniem.
Badanie cytologiczne najlepiej wykonać, kiedy nie masz miesiączki. Optymalny termin cytologii przypada między 10. a 20. dniem cyklu miesięcznego.
Co należy zrobić gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy?
Jeśli wynik cytologii jest nieprawidłowy, należy jak najszybciej zgłosić się i omówić dalsze postępowanie ze swoim ginekologiem.
Dr n. med. Beata Kroczek- Grządzielska - ginekolog