RUCH TO ZDROWIE- RÓWNIEŻ DLA DZIECI

Coraz więcej słyszy się o tym, że dorośli powinni być aktywni ruchowo, coraz więcej siłowni, basenów itp., ale mało mówi się o ruchu w kontekście dzieci.

Potrzeba ruchu u dziecka przedszkolnego i wczesnoszkolnego jest tak samo ważna jak higiena. Literatura mówi o 5 godzinach aktywności ruchowej dziennie u dzieci. Większa część czasu to możliwość swobodnej zabawy, ale także spacery, bieganie i aktywność na placu zabaw.
A jak jest. Najczęściej dzieci rano wsiadają do auta czy autobusu jadą do szkoły, w szkole siedzą na lekcji, siedzą na przerwie, w domu siedzą przy lekcjach, a odpoczywają siedząc przy komputerze czy tablecie. Na szczęście niektóre z dzieci uczęszczają na dodatkowe zajęcia sportowe. Warto zaznaczyć, że jednorazowe zajęcia to za mało…

Ruch rozwija nie tylko mięśnie, ale i MÓZG. Mózg do prawidłowej pracy potrzebuje duże ilości tlenu, a ten najlepiej dostarczyć mu poprzez aktywność fizyczna. Lepiej dotleniony mózg to lepsza możliwość koncentracji uwagi i lepsza efektywność nauki. Z kolei gry zespołowe to najlepsza przestrzeń do nauki umiejętności współpracy w grupie, radzenia sobie z porażką czy zwycięstwem czy rozwiązywaniem konfliktów. Ruch to też lek na bezsenność, czy problemy z zasypaniem. Oprócz tego aktywność fizyczna pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, oddechowe i oczywiście kostno-mięśniowego. Z tym ostatnim wiąże się też plaga wad postawy wśród dzieci. Osłabienie wybranych grup mięśniowych, a napięcie innych skutkuje nieprawidłową postawą, która utrudnia funkcjonowanie układu oddechowego,krwionośnego i narządów wewnętrznych. Może prowadzić do zwyrodnień czy dyskopatii oraz powodować dolegliwości bólowe. Stanowi też problem estetyczny.
Na szczęście wadą postawy można zapobiegać, a także je leczyć. Im wcześniej zaczniemy tym będzie łatwiej dlatego, że wady postawy często postępują. Warto tak zorganizować przestrzeń w domu i okolicy, by dziecko mogło przebywać w dobrej pozycji przy nauce i mieć przestrzeń na zabawę ruchową. Jeżeli występuje już wada postawy to dodatkowo należy zaopatrzyć dziecko w specjalnie dobrane ćwiczenia. Dobrze umówić się z fizjoterapeutą, który doradzi jak zorganizować przestrzeń, jak bawić się z dzieckiem i jaka aktywność fizyczna jest dla niego dobra. W tym kontekście aktualne są powiedzenie, że ,,warto zapobiegać niż leczyć” i ,,im wcześniej tym lepiej”.

Dbajmy o to, by nasze pociech mogły zdrowo się rozwijać. Pamiętajmy, że ruch pozwala na wszechstronny rozwój oraz dostarcza dużo pozytywnej energii.

Lic. Agnieszka Koc- fizjoterapeutka dziecięca

Powrót do wszystkich wpisów