ŚWIATOWE NOWOŚCI W ORTOPEDII- KONGRES EFORT BARCELONA

W dniach 30 maja do 1 czerwca 2018 odbył się w przepięknym mieście Barcelonie kongres EFORT (European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology). Hasłem przewodnim były innowacje i nowe technologie w ortopedii. Co roczne spotkanie EFORT jest największym spotkaniem Europejskich ortopedów i traumatologów i służy wymianie wiedzy i doświadczeń tej grupy lekarzy. Misją tej organizacji jest przekazywanie najnowszych światowych rozwiązań w dziedzinie ortopedii i traumatologii europejskim lekarzom ortopedom.

PART_1528717217039.jpegPART_1528717177892.jpeg

Zapytaliśmy jednego z uczestników doktora Klaudiusza Kosowskiego, dlaczego tegoroczny zjazd ortopedów odbył się pod takim właśnie hasłem ?

Nowe technologie wpływają na nasze codzienne życie w wielu dziedzinach i tym samym mocno zmieniają otaczający nas świat, wpływy te nie ominęły także medycyny, a szczególnie ortopedii. Nie wszystkie nowości są innowacjami, innowacje to zmiany, które przynoszą wartość dodaną dla pacjenta i my ortopedzi powinniśmy szukać takich innowacji, aby życie naszych Pacjentów było łatwiejsze jak mówi dr Klaudiusz Kosowski– ortopeda MedPolonia. Korzystanie z nowych metod diagnostycznych, nowoczesnych leków i nowych metod leczenia operacyjnego zwiększają możliwości pomocy pacjentom i ich szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił fizycznych. Dlatego też hasło naszego 19 Europejskiego kongresu ortopedów brzmiało Innowacje i nowe technologie.

Co to właściwie znaczy nowe technologie, co było prezentowane ?

Mogliśmy obejrzeć: najnowsze techniki diagnostyczne, zaawansowane biomateriały, najnowocześniejsze technologicznie implanty, nowe techniki regeneracji tkanek, roboty wspomagające naszą pracę, drukarki 3D i ich zastosowanie w ortopedii, nowoczesną tele medycynę i wreszcie, nowoczesne metody rehabilitacyjne. Podczas gdy nowe technologie zwiększają dokładność i prawidłowość stawianych przez nas diagnoz oraz służą osiągnięciu końcowego sukcesu leczenia tak opanowanie użycia najnowocześniejszych urządzeń i technik tak jak używanie symulatorów i technik wirtualnych pozwalają i pomagają bezpieczniej i bardziej wydajniej stosować nowe techniki leczenia.

Co szczególnie zwróciło Pana uwagę podczas konferencji ?

Bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań, między innymi: roboty przeprowadzające operacje endoprotezoplastyki kolana, siatka 3D zastępującą gips, zaawansowane nawigacje komputerowe, system planowanie przedoperacyjnego Brainlab software, system wspomagający ortopedę w doborze właściwych komponentów endoprotezy przed operacją, czy system zamykania ran ZIP.

Co to jest ZIP czym się różni od obecnie stosowanych ?

ZIP to światowy system chirurgicznego zamykania skóry, nieinwazyjny, dwustronny i dopasowany (umożliwia precyzyjne dopasowanie do brzegów) dla ran i zabiegów operacyjnych.

Co konkretnie ZIP oznacza dla Pacjenta ?

Znacznie mniej bólu, mniejsza blizna w porównaniu do tradycyjnych metod i znacznie większa satysfakcja Pacjenta. MedPolonia jest znana z szybkiego wdrażania nowych i wygodnych dla Pacjentów metod. Czy to oznacza, że ZIP jest już stosowany w tym szpitalu ? Pracujemy nad tym, proces negocjacji z producentem dobiega końca i już wkrótce będziemy mogli taki wybór zaoferować naszym Pacjentom.

 

Powrót do wszystkich wpisów