USG bioderek

USG stawów biodrowych u dzieci

Jest to jedno z najważniejszych badań wykonywanych u dzieci. Ma ono na celu wykrycie wszelkiego rodzaju dysfunkcji np. dysplazji stawu biodrowego. Po raz pierwszy stawy biodrowe dziecka oceniane są przez neonatologa zaraz po urodzeniu.

Dysplazja stawów biodrowych

Jest najcięższą wada wrodzoną stawów biodrowych. Wczesne wykrycie zmian daje szansę na całkowite wyleczenie.            Z dysplazją stawów biodrowych mamy do czynienia gdy dochodzi do niedorozwoju panewki stawowej oraz końca bliższego kości udowej.

usg bioderek_Easy-Resize.com.jpg

Przyczyny dysplazji stawów biodrowych:

  • Predyspozycje genetyczne
  • Ułożenie pośladkowe płodu
  • Wiotkość torebki stawowej
  • Niewłaściwa pielęgnacja – podciąganie nóżek do góry

Zaleca się wykonanie badanie trzykrotnie:

  1. między 6 a 12 tygodniem życia
  2. w 3 miesiącu życia
  3. gdy dziecko samodzielnie zacznie chodzić

W przypadku wykrycia dysfunkcji stawów badania USG będą odbywały się z większą częstotliwością. Badanie trwa ok.20min. jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto pamiętać aby na badanie ubrać dziecko w ubranka, które szybko można zdjąć.

Wynik badania przedstawiany jest w czterostopniowej skali Grafa gdzie I oznacza brak zmian, a IV ciężka dysplazję stawów biodrowych.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych:

Polega na stosowaniu ortezy ortopedycznej takiej jak: szelki Pavlika czy poduszki Frejki. Jeśli rehabilitacja nie przniesie oczekiwanych rezultatów, ortopeda może zalecić opatrunek gipsowy biodrowy, który mocniej stabilizuje stawy biodrowe.

Powrót do wszystkich wpisów